Pokonać lenistwo

Pokonać lenistwo

Jak pokonać lenistwo?

 

Kwarantanna powoduje, że mamy więcej czasu, ale paradoksalnie robimy znacznie mniej. Coraz częściej słyszę od ludzi, że w tych dniach brakuje im motywacji i samo zapału do działania.

Jak to się dzieje, że przed pandemią mogliśmy pójść do pracy, ugotować obiad, posprzątać w domu, wyjść na siłownię i jeszcze został czas na wieczorny serial, a teraz ledwo wstajemy, zrobimy kilka rzeczy i już się kończy dzień? Teoretycznie mając tyle czasu, powinniśmy przeczytać przynajmniej 3 książki, być biegłym w jakimś języku lub nauczyć się nowej umiejętności czy zawodu od 0.

Wbrew pozorom doba trwa tyle samo i zarówno wcześniej, jak i teraz mamy do dyspozycji 24 godziny ? Więc… co się dzieje z czasem? Brak motywacji? Lenistwo?

Jak pokazuje moje doświadczenie, im więcej robimy, tym więcej rzeczy jesteśmy w stanie wykonać. Ok, tyle to już sami zdążyliśmy zauważyć. Co więc zrobić, by więcej robić?

Pokażę Wam moje różne metody planowania dnia i działania z wewnętrznym lenistwem.

  1. Tablica goli

W swoim biurze, niedaleko łóżka w sypialni, na lustrze w łazience i w innych częściach domu mam przygotowane tablice, na których jasno określiłam swoje cele. Pracując, myjąc zęby i w każdym elemencie życia domowego przypominam sobie, po co to wszystko robię. Po co rano wstaję, po co medytuję, po co uczę się nowych technik pracy z podświadomością i po co pracuję. Dzięki temu mam motywację, by nie przestawać i codziennie “ruszyć tyłek”.

  1. Tu i teraz, nie ma jutra

Zdaj sobie sprawę, że szanse, które są dzisiaj przed Tobą, są dostępne tylko dzisiaj. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy jutro też będziemy mieć te same szanse i co ważniejsze, nie wiemy, czy będziemy mieć jeszcze raz taką samą energię i zapał do realizowania swoich celów. Niewykorzystane szanse mogą Ci uciec. Jeżeli poczułeś chociaż mały impuls do działania, wykorzystaj go i spotęguj tu i teraz, bo za 10 minut czy godzinę ten sam impuls może już uciec i nie wrócić.

  1. Otaczaj się motywacją

Obecnie dużo czasu spędzamy w internecie – przed komputerem i telefonem. Jesteśmy wtedy narażeni na różne treści. Kto odpowiada za to, co oglądamy? My sami! Wybierajmy więc treści, które nas zainspirują i zmotywują do działania. Szukaj filmów i postów motywacyjnych, nie oglądajmy filmów czy wpisów innych, które wywołują złe emocje lub szerzą lenistwo (mówię tu o oglądaniu zdjęć ludzi znudzonych w domu). Skoro spędzamy już tyle czasu przed w internecie. Postarajmy się, by przynajmniej część rzeczy, które widzimy, z którymi się stykamy, dawała nam inspirację, motywację lub chociaż naładowała nas pozytywną energią.

 

To są moje 3 proste i najważniejsze metody na radzenie sobie z lenistwem. Zacznij od nich, a zobaczysz ogromną zmianę w swoim otoczeniu i działaniu. Metoda drobnych zmian. Wprowadzaj małe, ale znaczące zmiany w swoim życiu. Nawet mały krok do przodu jest zawsze krokiem do przodu.

Nie stójmy w miejscu i wykorzystajmy czas, który daje nam los.

 

Paulina Bąk-Byk

Pokonać lenistwo

Dodaj komentarz

Przewiń do góry